Norwegia

trollstigen-norwegia-droga-trolli-1

Norwegia to państwo w Europie Północnej będące monarchią konstytucyjną, którego terytorium obejmuje zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen, Svalbard, Wyspę Bouveta i Lofoty. Ma łączną powierzchnię 385 207 km² i liczy 5 165 802 mieszkańców. Graniczy ze Szwecją niemal na całej długości granicy; znacznie krótsze odcinki oddzielają Norwegię od Finlandii i Rosji. Kraj ma również granicę morską (przez cieśninę Skagerrak) z Danią. Stolicą Norwegii jest Oslo. Długa, licząca ponad 20 tys. kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, tzw. fiordów.

  1. Zaokrąglanie reszty
    W Norwegii nasz odpowiednik groszy istnieje, ale nigdy nie zapłacimy przykładowo 34,56 koron. Taką kwotę zaokrągla się do 35 koron. Analogicznie jak mamy do zapłaty (w supermarkecie, na stacji benzynowej itd.) 34,48 koron, płacimy 34. To rozwiązanie zdecydowanie usprawnia proces zakupów oraz powoduje, że mamy lżejszy portfel. Uwaga! Kiedy płacimy kartką kwota do zapłaty NIE JEST zaokrąglana.
  1. Darmowe chatki do spania
    W górach istnieje ponad 100 schronisk, w których możemy zatrzymać się za darmo. Warunki są dość surowe, ale zawsze to darmowy dach nad głową. Niestety osobiście nie miałam okazji spać w takim domku (najczęściej 4-6-osobowym), ale słyszałam sporo pozytywnych opinii.

 

  1. Poczęstunki w supermarketach Kiwi
    Kiwi to jeden z najtańszych norweskich supermarketów. Można znaleźć tam dużo ciekawych promocji, w dodatku w wielu sklepach tej sieci znajdziemy poczęstunek. Kawa, ciastko, chrupki. W dodatku nikt nie patrzy się na ciebie krzywo jak kupujesz tylko chleb, a potem bierzesz kawkę i dwa ciasteczka.
  1. Miłość do kawy
    Norwegowie kochają kawę. Piją ją cały czas, średnio po 4-5 filiżanek dziennie. Przeciętny Norweg zużywa 9,9 kg kawy rocznie! Więcej kawy piją jedynie Finowie. Popularne są „wielkie dolewki” na stacjach benzynowych. Kupujemy jeden kubek termiczny np. na Statoilu i na wszystkich stacjach tej sieci możemy dolać sobie kawy.
  1. Brak linii ciągłej na drogach
    Na drodze znajdują się albo krótkie przerywane linie albo długie przerywane linie, które są odpowiednikiem naszej linii ciągłej. Trochę trwa zanim człowiek się przyzwyczai. Ale patrząc na cały kraj jest to na pewno spora oszczędność farby (nie wspominając o tym, że w Polsce mamy też podwójną ciągłą).
  1. Symbolem Norwegii jest troll
    Trolle to najbardziej znane norweskie istoty mityczne. Są dość brzydkie, niebezpieczne i wredne. Mieszkają w lasach i jaskiniach, a na ich cześć powstała między innymi Droga Trolli. To właśnie tam znajdziemy jedyny w swoim rodzaju znak drogowy „Uwaga na trolle”.